Forum

Katarzynki - Stokówki prążkowane - Lineolated parakeets :: Forum :: Hodowla ajmarek prążkowanych :: Porady
 
<< Poprzedni temat | Kolejny temat >>
Praktyczna i fajna klatka dla parki katarzynek.
Idź do strony   <<        >>  
Moderatorzy: administrator, tweetusia
Autor Odpowiedzi
Lothar
sob lip 03 2010, 12:40

Zarejestrowany #29
Dołączył: śro lip 08 2009, 01:13
Miejscowość: Płock
postów: 278
Polecam wizytę w lesie i przygotowanie żerdzi z naturalnego drzewa. Możesz również wstawić pionowy "konar" (oczywiście nie za gruby) z odstającymi gałązkami i zamocować go pionowo ale trochę ukośnie tak żeby mogły się wspinać. Do tego jakieś żerdzie mocowane poziomo (na pewno w górnej części - do snu i odpoczynku). Ptaki będą spały na tej najwyższej więc ta powinna być najlepsza o najodpowiedniejszej średnicy. Drewno z lasu oczywiście musi być bardzo dobrze wyczyszczone, wyparzone - niektórzy wkładają na jakiś czas do piekarnika. Ja piekarnika nie mam więc parzę je kilka razy (przez kilka dni).

Masz już "na oku" jakieś Kaśki ?
Powrót do góry
majusia10
sob lip 03 2010, 12:57
Zarejestrowany #48
Dołączył: czw lip 01 2010, 11:12
Miejscowość: Brzeg
postów: 76
Dzięki Lothar za wskazówki na temat wystroju napewno skorzystam - jakie drzewo będzie najlepsze? wierzba, drzewa owocowe, buk?

Katarzynki już mam zamówione, od pewnego hodowcy... samiec turkus i samiczka cremino

[ Edytowany sob lip 03 2010, 12:58 ]
Powrót do góry
Lothar
sob lip 03 2010, 11:38

Zarejestrowany #29
Dołączył: śro lip 08 2009, 01:13
Miejscowość: Płock
postów: 278
Żerdzie powinny być z drzew liściastych. Ze względu na to że iglaste mają w sobie dużo aromatów i żywicy. Najlepsze pewnie będą z brzozy i wierzby.
Powrót do góry
majusia10
sob lip 03 2010, 12:33
Zarejestrowany #48
Dołączył: czw lip 01 2010, 11:12
Miejscowość: Brzeg
postów: 76
Zamiast buk miała być brzoza - pomyliło mi się dzięki
Powrót do góry
administrator
pon lip 05 2010, 02:17
administrator

Zarejestrowany #1
Dołączył: wto lis 11 2008, 11:37
Miejscowość: PL
postów: 788
Najlepsza jest brzoza i wierzba, o różnych grubościach konarów, katarzynki chętnie obgryzają je i ścierają na nich dzioby, ja wybierałam duże i wysoki gałęzie, na pewno nie dałoby się ich wyparzyć, po prostu oczyściłam tylko gałęzie. Papużki ochoczo zajadały korę z tych drzew - naturalny antybiotyk


Wiecznie niezrozumiałe w przyrodzie jest to, że można ją zrozumieć.
Powrót do góry
Lothar
pon lip 05 2010, 08:58

Zarejestrowany #29
Dołączył: śro lip 08 2009, 01:13
Miejscowość: Płock
postów: 278
Pisząc o wyparzeniu miałem na myśli polewanie wrzątkiem Niektórzy polecają "wypiekanie" w piekarniku ale tak żeby się nie zapaliło - ze względu na to, że w samym drewnie jak i pod korą mogą żyć małe owady i mikroustroje. Dlatego też taka namiastką może być kilkakrotne wyparzenie wrzątkiem.

Moje nie mają takich zapendów "niszczycielskich" i nie obgryzają kory. A szkoda, zawsze to bardziej naturalne dla papug.
Powrót do góry
administrator
czw lip 08 2010, 05:49
administrator

Zarejestrowany #1
Dołączył: wto lis 11 2008, 11:37
Miejscowość: PL
postów: 788
A ja moim dawałam tylko wyczyszczone gałęzie i zajadały się jak oszalałe



Wiecznie niezrozumiałe w przyrodzie jest to, że można ją zrozumieć.
Powrót do góry
majusia10
nie lip 11 2010, 11:04
Zarejestrowany #48
Dołączył: czw lip 01 2010, 11:12
Miejscowość: Brzeg
postów: 76
Witam!

Chciałem poinformować, że klatka Omega już jest u mnie Powiem szczerze, że bardzo fajnie się prezentuje i jestem ogólnie zadowolony z jej zakupu, mimo, iż były problemy z jej poprawnym złożeniem (a i tak nie jest tak jak być powinno)
Do klatki włożyłem również różnej grubości gałęzie i umieściłem załączone żerdzie. Brakuje mi jeszcze tylko pojnika - nie wiem do końca jaki kupić, zobaczę co mają w sklepie
Póki co proszę o ocenę rozmieszczenia żerdzi w klatce - nie wiem czy nie są zbyt blisko siebie... Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, chciałbym jak najlepiej przygotować się na przybycie papug (przepraszam za komórkową jakość zdjęć - lustrzankę pożyczyłem )
Proszę również o informację, czy zostawić na dnie klatki metalowy ruszt, czy go usunąć? Jeśli wsypie na dno piasek, ptaki praktycznie nie będą mogły go "używać", gdyż ruszt im to skutecznie uniemożliwi - stąd pomysł z wyciągnięciem go. Wolałbym to zrobić teraz, bo później byłby to zbyt duży stres dla ptaków








[ Edytowany nie lip 11 2010, 11:50 ]
Powrót do góry
Lothar
pon lip 12 2010, 07:45

Zarejestrowany #29
Dołączył: śro lip 08 2009, 01:13
Miejscowość: Płock
postów: 278
Spora ta klatka. Ja bym ją urządził trochę inaczej. Gałązkę która jest na dole zamienił bym na coś grubszego (chociaż ta która jest, nie jest taka zła). Rozmieścił bym przynajmniej parę żerdzi na przeciwko siebie (po długości) tak żeby ptaki mogły przefruwać. Górną żerdź umieścił bym prostopadle lub równolegle do frontu klatki. Ptaki będą na niej spały, a najbezpieczniejszym dla nich miejscem jest miejsce przy ścianie. Ja miałem u siebie górną żerdź rozdwojoną i w kierunku ściany umieszczoną ukośnie - trochę się męczyły wciskając się pod kątem do ścianki klatki no i potrafiły sobie przez to trochę zniszczyć pióra.


Jedna sugestia taka w sumie nie ważna dla papug, a raczej istotna dla Ciebie. Tylną ściankę klatki zakrył bym czymś (od zewnątrz). Tak na wszelki wypadek jak będziesz np. spryskiwał ptaki, lub któremuś zdarzy się załatwić trochę pod kątem. Możesz np. użyć rolety bambusowej (ja tak zrobiłem i sprawuje się dobrze), od strony ściany możesz ją podkleić również folią. Taka roleta na klatce ładnie wygląda imitując pseudo naturalne tło i dobrze się czyści. Niestety w tym rozmiarze pewnie nie znajdziesz, ale zawsze można trochę przyciąć.


Ja bym usunął ten ruszt. Głównie dlatego, że paskudnie wyglądają wysuszone "farfocle" zwisające z takiego rusztu. Widziałem kiedyś klatkę z rusztem i wyglądało ta słabo - nie wszystkie odchody trafiały w dziurki pomiędzy prętami. Zawsze to lepiej jak będą spadały na podłoże które je zneutralizuje niż miały by wisieć i schnąć.
Powrót do góry
majusia10
pon lip 12 2010, 08:07
Zarejestrowany #48
Dołączył: czw lip 01 2010, 11:12
Miejscowość: Brzeg
postów: 76
Dzięki wielkie Lothar za odpowiedź Ruszt usunę, bo od początku jakoś mi się nie podobał, a z gałązkami jeszcze trochę pokombinuje Jak będę miał już ptaki założę nowy temat i wstawię fotki
Powrót do góry
Idź do strony   <<        >>   

Przejdź do:     Powrót do góry