Forum

Katarzynki - Stokówki prążkowane - Lineolated parakeets :: Forum :: Hodowla ajmarek prążkowanych :: Porady :: Zabawki
 
<< Poprzedni temat | Kolejny temat >>
Kółko z witek
Moderatorzy: administrator, tweetusia
Autor Odpowiedzi
freya
czw mar 14 2013, 10:11

Zarejestrowany #96
Dołączył: czw lip 12 2012, 10:16
Miejscowość: Szczecin
postów: 15
Zamieszkam też tutaj na forum, może komuś się przyda

Jako że przez chwilę mieliśmy wiosnę, Freya wybrała się na polowanie Znalazłam młode, ułamane u podstawy drzewko, jeszcze świeże, bo z pączkami - wierzbę. Postanowiłam więc zrobić moim papuzidłom kółko z dłuższych, poodcinanych witek a przy okazji pokazać innym, jak ja to robię Jest to naprawdę coś prostego, więc przy okazji zdobycia "materiałów" zachęcam do spróbowania. Większość papuziaków uwielbia na takich kółkach siedzieć, obdziobywać je, szczególnie jak są w nie wplecione jakieś rzemyki czy inne pierdółki (moje kaśki oczywiście olały.. no ale... ).

1. Zbieramy witki.
Koniecznie świeże, inne będą się łamać.
Bardziej polecam brzozę, wierzba jest trochę za twarda jak dla mnie.
Dodatkowo ja zawsze sobie przed zaplataniem delikatnie odginam gałązki - wcześniej wszystkie były idealnie proste, tu już poodginane.


2. Układamy trzy witki jak do warkocza
UWAGA! Jedna koniecznie musi zostać dłuższa, nawet dużo dłuższa. Tu na zdjęciu tego niestety nie widać, ale na następnych będzie pokazane, po co nam jeden dłuższy badyl.


3. Zaplatamy jak do warkocza
Na razie nie przejmujemy się kształtem.
Polecam zaplatać dość ciasno, wtedy będzie trwalsze - szczególnie twardą wierzbę. Witki brzozowe można nieco luźniej, wtedy fajniej będzie przeplatać kolejne witki.


4. Delikatnie uginamy całą konstrukcję
Widać tu jedną dłuższą witkę!


5. Łączymy najdłuższą witkę z początkiem warkocza, aby powstało kółko
Mi najczęściej wychodzi bardziej owal niż koło...


6. Przeplatamy końcówkę najdłuższej witki przez warkoczyk
Dobrze jest przepleść tę pierwszą witkę przez jak najwięcej miejsc, dość ciasno - będzie mniejsze ryzyko rozwalenia się.


Ciąg dalszy punktu 6
Teraz zrobiłam papuziakom tak, że te końcówki od witek są bardziej odstające - można na nich zaczepiać owoce, koraliki czy inne fajne rzeczy


A tak mniej więcej powinna wyglądać "baza", teraz już będzie tylko z górki Powinna się bez żadnych dodatkowych pomocy trzymać w kupie i nie rozwalać nawet przy próbie "modelowania kształtu" delikatnego.


7. Wplatamy resztę witek do bazy.
Wplątujemy tam, gdzie się da, wzmacniając kółko i nadając mu atrakcyjności (więcej do rozwalenia ).


C.d. punktu 7.
Jeszcze tylko dodam, że nawet jak witki się tu złamią, to nie będzie tragedii, papużkom na pewno się spodoba


8. Opcjonalnie ostatnie gałązki polecam "obwiązać" wokół całego koła, aby było stabilniejsze i bardziej zbite
Wygląda to mniej więcej tak:



I końcowy efekt - voila


Ja do powieszenia kółeczka użyłam "karabinka", który akurat miałam pod ręką od innej zabawki, ale nie jest to konieczne, można po prostu nadziać kółko na jakąś cieńszą żerdkę lub podwiązać rzemykiem, czy cokolwiek...


I kółko na stanowisku


Miłego sprzątania!
Powrót do góry
administrator
pią mar 15 2013, 12:18
administrator

Zarejestrowany #1
Dołączył: wto lis 11 2008, 11:37
Miejscowość: PL
postów: 788
freya, dziękujemy za instrukcję, mam nadzieję, że wszyscy chociaż raz spróbują, nie wygląda to prosto, ale myślę, że damy radę! Dla naszych papużek!


Wiecznie niezrozumiałe w przyrodzie jest to, że można ją zrozumieć.
Powrót do góry
freya
pią mar 15 2013, 09:26

Zarejestrowany #96
Dołączył: czw lip 12 2012, 10:16
Miejscowość: Szczecin
postów: 15
E, może na zdjęciach to wygląda jak plątanina witek, ale w praktyce jest proste - dla każdego, kto potrafi zrobić zwykłego warkocza Na pewno zachęcam do próbowania
Powrót do góry
 

Przejdź do:     Powrót do góry