Main Menu


ChatBox

Musisz być zalogowany, aby wystawiać komentarze na tej stronie. Proszę się zalogować lub jeśli nie masz jeszcze konta udaj się tutaj i je utwórz.Witaj

Login:

Hasło:
Zapamiętaj mnie

[ ]
[ ]

Ankieta


Jakie ziarno jedzą Twoje katarzynki?komponuję sam i zamawiam z tegorocznych zbiorów

gotowa paczka ze sklepu

sklepowa mieszanka na wagę

mam własne źródło ziarna


Online

Gości: 1
Użytkowników: 0
Na tej stronie: 1
Użytkowników: 128, Najnowszy: Sówek87

Katarzynka / Ajmarka prążkowana

Data publikacji: Thursday 20 November 2008
Autor: Piotr Glac
Dział: Hodowla
Odsłon: 3973
 9.6 - 5 votes -

Krótko o katarzynkach

kaski1.jpg 
Katarzynki są przesympatycznymi papużkami o długości ok. 15 cm, pomimo niewielkiej długości są to ptaki bardzo mocne, które ciężko utrzymać w rękach bez rękawiczek. Płeć jest niezwykle trudna do rozpoznania, są jednak różne metody jej określenia, np. zabarwienie końcówek piór ogonowych, wielkość ptaka, kształt głowy lub intensywność czarnych piór na skrzydłach oraz prążkowania, cecha ta jest najlepiej widoczna u ptaków standardowo ubarwionych, natomiast u mutacji barwnych ulega zatarciu. Ja z własnych doświadczeń wiem że w/w metody nie sprawdzają się w 100%. Najlepszą metodą jest, jak przy każdym chyba gatunku, wpuszczenie kilku ptaków do wspólnej woliery i pozwolenie na to aby ptaki dobrały się same. Często dwa egzemplarze jednej płci zachowują się jak para, na tej podstawie możemy również określić płeć katarzynek, jeżeli para nie może doczekać się jajek są to zapewne dwa samce, natomiast jeżeli jajek jest dużo, są nie zalężone a papużki przesiadują w budce razem, będą to najprawdopodobniej dwie samice. 
samica.jpgsamica
samiec.jpgsamiec

Hodowla:
kaska2.jpg
Dobrana para prawie zawsze przesiaduje koło siebie, rzadko kiedy odstępują się na krok, jeżeli tak się stanie wtedy głośno się nawołują. Natomiast w klatkach papużki te są niezwykle ciche, co zaskakuje wielu hodowców, pary przesiadują gdzieś w kącie przytulone do siebie, nawzajem czyszcząc piórka a do karmy chodzą prawie zawsze razem. Klatki dla tych papużek powinny mieć długość co najmniej 70-80 cm, oczywiście im większe tym lepsze. Ptaszki te bardzo mało latają – jeżeli trzymamy je w klatkach, natomiast w wolierach chętnie się przemieszczają latając niż chodząc po siatce. Papużki te uwielbiają być roszone wodą z rozpylacza, z reguły rozkładają skrzydła i ogon, niektóre wieszają się głową do dołu, często podchodzą jak najbliżej wieszając się na siatce, nie potrafią natomiast kąpać się w misce z wodą tak jak robią to inne ptaki. Pary najlepiej jest trzymać oddzielnie, w boksach ustawionych obok siebie, gdyż w czasie lęgów stają się zadziorne i mogą sobie zagrażać. Czasami w literaturze można spotkać stwierdzenie że dobrze rozmnażają się w stadach – ja na podstawie moich doświadczeń twierdzę zupełnie coś innego, pary katarzynek ciągle toczą walki o budki, często „eksmitują” sąsiadów jeżeli uznają że ich budka jest lepsza a to nie sprzyja wynikom hodowlanym.  Natomiast poza okresem lęgowym ptaszki te zgadzają się ze sobą, jeżeli posiadamy kilka mutacji barwnych, mogą one tworzyć bardzo ciekawe, kolorowe stadko. Katarzynki możemy z powodzeniem łączyć poza okresem lęgów np. z łąkówkami lub kanarkami, natomiast są bardzo nie lubiane przez rozelle.
kadki3.jpg
 
Pokarm:
W okresie zimowo-jesiennym papużki karmie mieszanką dla małych i średnich papug i tartą marchwią, w czasie lęgów natomiast katarzynkom polepsza się apetyt, bardzo dużo jedzą, w szczególności moczoną pszenicę, niektóre egzemplarze uwielbiają słonecznik, z kolei inne nawet go nietkaną – pomimo tego że ptaki pochodzą z jednego gniazda. Podajemy im również oczywiście mieszanką jajeczną, tartą marchew, uwielbiają jabłka, w lecie chwasty tj. szczawie – prawie wszystkie gatunki, źdźbła traw, nasiona mniszka i wiele innych, nie zapominajmy przez cały rok podawać im gałązki do obskubywania. Kostki wapienne i muszle mątw są z reguły omijane bez większego zainteresowania ale nie powinno ich zabraknąć.
kaski4.jpg

Rozmnażanie:
Lęgi przebiegają bardzo spokojnie, pary powinniśmy oddzielić, aby nie mogły sobie nawzajem przeszkadzać, gdyż papużki te stają się zadziorne w okresie gniazdowania. Budki dla tego gatunku powinny być typu leżącego i mieć profilowane dno, gdyż często samice wyrzucają z niej całą zawartość co utrudnia grzanie młodych i powoduje straty w lęgach. Osobiście stosuję budki o wielkości podstawy 25-30 x 15-17cm i wysokości 15-18cm. Samiczka wysiaduje jajka prawie wyłącznie sama, czasem towarzyszy jej samiec, w czasie kontroli gniazda jedne, zwłaszcza młode, uciekają z budek, natomiast inne, doświadczone, nie i trzeba je lekko przesunąć aby móc obejrzeć przychówek. Na czas lęgów dobrze jest dno klatki wysypać piaskiem, gdyż samiczki katarzynek w tym okresie mają wielkie, cuchnące odchody. Samczyk z reguły przesiaduje gdzieś w pobliżu budki bądź siedzi razem z samicą w środku, często chodzi do karmidła po czym wraca do samiczki by móc ją nakarmić. Po około 19 dniach inkubacji wykluwają się młode, pierwszego dnia daje się je usłyszeć, natomiast dorastające młode zachowują się bardzo cicho, jedynie już podczas karmienia wydają cichutkie piski. W tym okresie aktywność samca wzmaga się, chodzi on często po pokarm po czym wraca z powrotem do budki, często przesiaduje razem z samiczką, pomagając jej ogrzewać i karmić młode. Dorosłe ptaki są bardzo spokojne, podczas zaglądania do budki przyglądają się hodowcy, często trzeba ptaki zmusić do opuszczenia budki jeżeli chcemy obejrzeć młode, czasami jednak samiec próbuje atakować dłoń hodowcy przykrywając swoim ciałem przychówek.
 piskle1.jpg

Trzytygodniowe młode zostawiane są same na coraz dłuższy okres, w tym czasie możemy z łatwością już stwierdzić kolor młodych gdyż pojawiają się im pierwsze piórka. Pisklęta są bardzo ciche, nawet podczas wyciągania ich z budki zachowują całkowity spokój. Podczas karmienia młodych moje katarzynki jadły wielkie ilości kiełkowanego słonecznika i pszenicy, oczywiście również mieszankę jajeczną i tarta marchew a także nasiona mniszka lekarskiego. Po ponad 5 tygodniach budkę zaczynają opuszczać pisklęta, z reguły robią to na chwile po czym wracają z powrotem do gniazda i tak przez kilka pierwszych dni, widać że bezpieczniej czują się w budce.
 piskle2.jpg

Młode są bardzo spokojne z reguły siedzą gdzieś koło rodziców i obserwują otoczenie, nie zachowują się jak np. młode łąkówki, wpadając w szał na widok człowieka i nie latają na oślep po klatce rozbijając się o wszystko co stanie na ich drodze.
 piskle3.jpg

Młode ptaki są bardzo ufne w stosunku do człowieka, nie uciekają podczas różnych czynności wykonywanych w klatce i zainteresowaniem się przyglądają.
piskle4.jpg 

Młode katarzynki są bardziej zielone a niżeli dorosłe u których grzbiet jest koloru oliwkowo-zielonego. Samiczki bardzo często po wyjściu młodych rozpoczynają kolejne lęgi, w takim wypadku, przed wykluciem się kolejnej generacji piskląt, powinno się oddzielić młode z I lęgu, zwłaszcza że przez cały czas wracają one razem z rodzicami na noc do gniazda.
kaski5.jpg

Jesteśmy na facebook


facebook.png

Losowe zdj?cie


Tak...


Dla człowieka podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno. 
 
Oliver Wendell Holmes

Polecamy lecznice dla papug

medicor.jpg

Polecamy


faunaiflora.gif

gery.jpg

admin.maly.png

papugi.gif

Wsp????praca

aviornis.com.pl
forum.woliera.com
lorysa.pl
paszeumazura.pl


www.gieldaptakow.com
www.cztery-lapy.pl

www.papugi-sarek.pl.tl


Blog o ryżowcach
Moja Hodowla i Pasja - S. Gołomb
WPF wystawowe papużki faliste
www.mojehobby.org


Tylko dobra muzyka