Menu główne


ChatBox

Musisz być zalogowany, aby wystawiać komentarze na tej stronie. Proszę się zalogować lub jeśli nie masz jeszcze konta udaj się tutaj i je utwórz.



Witaj

Login:

Hasło:




Zapamiętaj mnie

[ ]
[ ]

Ankieta


Jakie ziarno jedzą Twoje katarzynki?



komponuję sam i zamawiam z tegorocznych zbiorów

gotowa paczka ze sklepu

sklepowa mieszanka na wagę

mam własne źródło ziarna



Autor administrator
Głosy: 199
Poprzednie ankiety


Online

Gości: 1
Użytkowników: 0
Na tej stronie: 1
Użytkowników: 130, Najnowszy: Riku&Perełka

Odżywianie


Stokówki prążkowane karmimy podobnie jak inne niewielkie papużki. Podstawą diety jest mieszanka nasion, ok. 40% (proso wszystkich odmian, słonecznik, kanar, owies, len, konopie) i skiełkowane nasiona (np. słonecznika, pszenicy, owsa).
Alternatywą dla skiełkowanych nasion może być podawanie granulatu w postaci perełek złożonych z naturalnych, wysoko strawnych składników, bogaty w witaminy i białka, szczególnie polecany jest produkt Ornitalia Perle Morbide. Idealny do wspomagania prawidłowego zdrowia i wzrostu. Dzięki wytłaczaniu w wysokich temperaturach nie wspomaga tworzenia się grzybów i bakterii, ani innych patologii, które mogą występować podczas tradycyjnego kiełkowania nasion. Instrukcja przygotowania: 100 g Perle Morbide zalać 200 ml zimnej wody, poczekać około 20 minut, aż granulat spęcznieje. Można podawać samo lub wymieszane z karmą jajecznym.
W codziennej diecie nie może też zabraknąć warzyw, owoców, co stanowi tu 50%. Jeśli chodzi o warzywa i owoce to każdy osobnik lubi co innego, najczęściej jednak wybierają one: marchew, jabłko, buraki, brokuły, sałatę, granat, winogrona, pomarańcze, można eskperymentować z innymi smakami, pomijając oczywiście owoce i warzywa toksyczne dla papug. 10% stanowią w ich diecie zioła i zielonki (np. dzikie trawy i wiele dzikich ziół, liście ciecierzycy i mniszka lekarskiego, bambus; pietruszka, szałwia, lawenda, rumianek, stokrotka, mniszek lekarski, majeranek).
Katarzynki uwielbiają zawieszone w klatce kłosy prosa senegalskiego, kolby smakowe miodowo-biszkoptowo-jajeczne, jabłka, marchewkę czy też gałązki obsypane jarzębiną, lecz tu ważna uwaga - jarzębina powinna być przemrożona w zamrażarce lub zrywana dopiero po pierwszych przymrozkach, świeża może spowodować problemy żołądkowe. Bardzo dobrym pokarmem jest głóg (może być podawany świeży), owoce dzikiej róży.
Papużkom należy też podawać gałązki wierzby, brzozy i drzewek owocowych. Gałązki nie są tylko skubane przez papużki, ale też pełnią u katarzynek funkcje swoistego placu zabaw - uwielbiają wspinać się po gałąziach, zwisać na nich lub ścierać dzioby.
Warto zadbać też o wzbogacanie diety pokarmem jajecznym, polecam firmę CEDE (mają szeroką gamę produktów jajecznych dla każdego gatunku).
W osobnym pojemniczku do dyspozycji ptaków możemy też umieścić Fonniopaddy, czyli naturalnie występujące nasiona traw afrykańskich, które leczą i zapobiegają kokcydiozie u ptaków, mają dobroczynny wpływ na układ pokarmowy - regulują jego pracę, hamują biegunki i zapobiegają obstrukcjom. Fonniopaddy są bardzo drobne, dlatego podajemy je w osobnym pojemniczku, nie mieszamy z innym pokarmem.

W diecie nie powinno zabraknąć również wapna w postaci płynnej (przede wszystkim przed i w trakcie lęgów) i preparatów witaminowych, z którymi nie wolno też przesadzać.
Z doświadczenia wiem, że katarzynki rzadko pobierają wapno prosto z kostek (właściwie tego w ogóle nie przyswajają, moje też nigdy go nie skrobały) lub w postaci sepi, jest to duży problem w hodowli tych papużek. Aby sobie z tym poradzić polecam podawanie wapna do wody - polecam Quiko Calcium, są różne pojemności, absolutnie nie podajemy wapna w postaci tabletek musujących! Co do preparatów witaminowych polecam te przeznaczone dla gołębi i papug, najczęściej podaję im do poidełka: CEDE Multivit oraz ACIOMID lub ocet jabłkowy. Poza tym podajemy różnego rodzaju grity (grit - materiał przypominający wyglądem piasek, ale jest on grubszy i zrobiony jest z glinki,  minerałów, muszli i piasku) wzbogacone o muszle i minerały. Mimo wszystko starajmy się, aby dieta była jak najbardziej naturalna i zbilansowana, nie przesadzajmy z ilością witamin, bo ich nadmiar też szkodzi ptakom! Uwaga! Nie podajemy awokado - jest toksyczne dla papug! Nie wolno też podawać: surowych roślin strączkowych, ziemniaków, bakłażanu; gałęzi i pestek cisu; czekolady, tłuszczów poddanych obróbce termicznej oraz alkoholu, unikamy też szczawiu, rabarbaru, cebuli, czosnku!



Prosty przepis na mieszankę ziaren dla katarzynek
(u mnie stosowana od długiego czasu):


- 1 kg prosa zielonego
- 1 kg prosa żółtego
- 1 kg prosa białego
- 1 kg czerwonego
- 1 kg kanaru
- 1 kg owsa
- 1 kg siemienia lnianego
- 0,5 kg słonecznika pasiaka
- 0,5 kg konopii
- 0,5 kg rzepaku


Nie podajemy za dużo słonecznika i konopii ze względu na to aby katarzynki, które objadają się nimi nie przytyły. A słonecznik naprawdę pochłaniają!

Ja nie kupuję mieszanek w sklepie, kupuję od lat ziarno na kilogramy. Zaopatruję się u pana Pawła Mazura
www.paszeumazura.pl


Autor: Administratorka

wzieleni.jpg

Jesteśmy na facebook


facebook.png

Losowe zdjęcie


Tak...


Dla człowieka podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno. 
 
Oliver Wendell Holmes

Polecamy lecznice dla papug

medicor.jpg

Polecamy


faunaiflora.gif

gery.jpg

admin.maly.png

papugi.gif

Współpraca

aviornis.com.pl
forum.woliera.com
lorysa.pl
paszeumazura.pl


www.gieldaptakow.com
www.cztery-lapy.pl

www.papugi-sarek.pl.tl


Blog o ryżowcach
Moja Hodowla i Pasja - S. Gołomb
WPF wystawowe papużki faliste
www.mojehobby.org